Децата не се нуждаят от безсмислени и непрекъснати отговори„Да“,„Да“,„Да“, в продължение на цял ден. Децата просто имат нужда от живот изграден върху малки „моменти на съгласие“. Не е необходимо всичко да е разрешено и да няма ограничения. Напротив, правилата създават сигурност у детето. Но понякога ние като родители прекалено бързо казваме „Не“ и възпираме емоцията и приключенията. Родителските откази имат своите обяснения, но не винаги са оправдани. „Не влизай в локвата – ще се изцапаш“, „Не се качвай толкова високо – може да паднеш“, „Не може да четеш тази книга – твърде си малка“, „Не може!“, „Не позволявам“ и т.н. А всъщност не е толкова трудно да се научим като родители да бъдем по-кооперативни и маалко по-позитивни. 😉
Ето 5 полезни съвета как да се научите да казвате „Да”:
- Създайте свободен график. Ако постоянно бързате от един ангажимент към друг, от английския към ездата, после плуване и солфеж, не ви остава време да кажете „Да“ на някое спонтанно появило се приключение или възможност за игра. Оставете свободни часове в ежедневния си график за непланирани забавления.
- Направете пауза преди да кажете „Не“. Следващият път, когато децата ви застанат до някоя голяма локва и ви попитат дали може да поцапат вътре, помислете преди да кажете „Не“. Може би няма да е чак толкова лошо и вие да поскачате с тях и да се разтоварите. Пералнята ще заличи всички следи от вашата „слабост“.
- Задайте си следните въпроси преди да отговорите на молбата навашето дете: Някой ще бъде ли наранен или обезпокоен, ако кажете „Да“? Детето ще научи ли нещо от ситуацията? Наистина ли, ама наистина ли има значение?
- Позволете на детето да носи отговорността за своя избор. Ето ви ситуация: трябва да си тръгвате от плажа, защото имате билети за отдавна чакан от децата куклен спектакъл. Малчуганите, обаче сега предпочитат да останат край морето. Обяснете им, че ако изберат плажните удоволствия няма да успеете да стигнете до театъра навреме. Изборът е техен, а вие ще имате възможност да се насладите на още поне час блажено спокойствие, докато децата ви строят пясъчни замъци и тунели.
- Награждавайте доброто поведение с повече отговори „Да“. Ако пропускането на кукления спектакъл не е довело до мрънкане и цупене по-късно, следващият път по-лесно ще кажете „Да“ на внезапните хрумвания на децата. Така ще им помогнете да се научат да правят избор.
И за финал едно важно предупреждение към родителите: в началото казвайки „Да“ може да се почувствате неловко. Направете го, независимо от това! След това опитайте отново! 😉
Детски център „Мама и Аз“