Що е то „кариерното консултиране”?
Кариерното консултиране подпомага деца и възрастни да се ориентират в разнообразието от професии и да разберат, кое поприще е подходящо за техния характер, възможности и мечти. Кариерното консултиране е доверителното общуване между ученик и специалист. Консултантът води своя „клиент“ като гид през актуалните тенденции на пазара на труда, но в същото време „следва” неговия ритъм, потребности и желания. Разработването на личен кариерен проект е „разписание” за бъдещо пътуване, по време на което ще се трупат житейските умения за учене и професионално развитие през целия живот.
За кого е подходящо?
Подходящо е за всеки човек, заинтересован от своето кариерно развитие, за всеки който си задава въпроса „А сега накъде?”, независимо от възрастта. Обикновено ситуация на преход сама поставя този въпрос. Родителите търсят съдействие най-вече, когато децата им избират профилирани и професионални гимназии след 7 и 8 клас. За тях кариерните консултации са ориентир за нагласите на децата им, за степента на увереност в собствените им възможности. Учениците от горните класове сами търсят помощ от съветник, за да изберат бъдещата посока на своето обучение и начин на живот след 12 клас. Обмислят варианти, за да вземат решение за специалност и кариера или просто търсят потвърждение на собствените си възможности, увереност, за да компенсират нивото на стрес по време на кандидатстудентска надпревара. Довереният консултант дава не само възможността за информиран избор, но спокойна и защитена среда. Стресовият живот на младите и зрели хора у нас все по-често предполага консултиране не само с психолог, но и спешна кариерна помощ за постигане на баланс между личния и трудов път. Понякога човек не вижда изход, само защото не осъзнава различните възможности за избор.
Кога е добре родителите и децата да се срещнат с кариерен консултант?
Съществуват различни гледни точки по този въпрос. Децата от рано мечтаят какви искат да станат, като пораснат. Обсъждат работата на мама и татко, на своите близки. Ето защо кариерното консултиране у нас в последните години се стреми да достигне до тях от ранна училищна възраст. То преминава като на игра и цели да фокусира вниманието им към нещо забавно и интерактивно, с което да ги ориентира за света на професиите, за техните възможности и силни страни. 12-годишната ми практика в тази област показва, че най-често тази среща е добре да се случи поне година преди избор на нова образователна степен, работа, развитие, т.е. в 5-6 и 10-11 клас
Как протича и колко дълго продължава процесът?
Кариерните услуги се осъществяват чрез:
- индивидуални консултации „лице в лице” и в малки групи;
- тренинги за управление на кариерата и умения за живот;
- практически семинари по ориентиране за мобилност – по програма на Еврогайдънс България, ЦРЧР.
Все повече се налага и моделът на онлайн консултирането. Прилагат се и някои нестандартни публични форуми, насочени към избор на кариера и работа. Индивидуалните консултации продължават средно между 2 и 4 сесии.
Кой може да бъде кариерен консултант?
Кариерното консултиране обикновено се осъществява от кариерни специалисти, които притежават необходимите знания, умения и професионален международен стандарт GCDF(Global Career Development Facilitator). Този сертификат се получава от Фондация на бизнеса за образование за доказани постижения в областта на консултирането и свързаните с него професии. Съвети, относно професионалното развитие може да предложи и всеки експерт в областта на човешките отношения и бизнес консултирането, който има специализация, свързана с развитие на личния живот и кариера (напр.коуч треньори, наставници, ментори)
Наблюдават ли се тенденции в интереса на децата към определени професии?
Традиционен през последните десетина години е интересът към компютърните науки и дигиталните технологии, бизнес специалностите, правото, медицината и архитектурата. Продължава да е силно желанието за изучаване на психология, антропология и поведенческите науки. В последните три-четири години се възвърна любопитството към инженерните специалности, дизайна (автомобилен или дизайн на компютърни игри), биомедицинските науки, биотехнологии. Творческите професии също имат своите почитатели, но в повечето случаи абитуриентите се отказват да кандидатстват, защото осъзнават ограничения пазар на труда в тази област.
Къде могат да Ви намерят?
Кариерната практика „Емпатия” се осъществява в рамките на общинския център за психологична подкрепа на училищната общност към дирекция ”Образование, младежки дейности и спорт”, Община Варна, на ул. „П. Каравелов“ №3. (база ОДК). За ученици и родители консултациите са безплатни. Финансират се от бюджета на Община Варна, дирекция ОМДС. Практиката е адаптирана и към потребностите на младите хора от 19 до 29г. За осма година МИКЦ” Варна на младите” на Фондация Мейдей предлага програма за кариерно и личностно израстване на младежи, студенти и млади специалисти, финансирана по Национална програма за младежта. Тези консултации се осъществяват в Младежки дом – Варна.
На нашите въпроси относно кариерното консултиране отговори Цвета Стоянова. Тя е детски и трудов психолог с почти 15 години опит, консултант кариерно развитие GCDF, Еврогайдънс посланик на мобилността. Можете да се свържете с нея на тел. 0898 570 398 или чрез сайта на кариерна практика «Емпатия» www.empatia-varna.com
Кариерна практиката „Емпатия”, е наградена на 1 конкурс за кариерни практики в РБългария на ЦРЧР през 2012г.