Да, мама е първият любовен обект на детето. От дълбочината и силата на връзката му с нея зависи как ще обича, как ще общува с хората през целия си живот, ще бъде ли щастливо, самостоятелно и обичащо се. Мама отваря вратата към света за всяко дете. Цял живот детето ще търси очи и сърце, които излъчват любов като тази на майка му. Именно значимостта на тази първа любов за бъдещето щастие на всеки човек, правят особено важни състоянието и силата на майката в първите години от живота на детето
Какво може да затрудни майката при изграждането на дълбока и силна връзка с детето? Страхове, стереотипи, семейни модели, фантазии, Интернет, криворазбрани обществени очаквания… Ето няколко възможни модели:
- Мама – мечтателка. Тя живее в идеален въображаем свят, защото истинският я плаши или не й харесва. Формира поведението си на база интернет, кино, изкуство, книги, фантазии. Там всичко е по-добро от действителността. Самата тя е непораснало дете, което живее в идеалния свят на мечтанията. Този тип майка очаква детето й да е идеално като в приказките. Но то е отделно човешко същество, със свои нужди, предпочитания, желания и вкусове. Двамата може да се разбират по-трудно и да търсят утеха в измисления свят на фантазиите.
- Мама – всезнайка. Тя е прочела всички сайтове и книги за отглеждане на деца. Има ясни идеи как трябва да се случат нещата. Едно й липсва – не вижда от какво има нужда нейното дете тук и сега. Чуди се защо то не спазва препоръчания в най-добрата книга режим на хранене и сън? Защо не проговаря навреме? Защо не слуша? И защо разни лели и баби все я поучават, сякаш тя не може да прочете какво е нужно на едно дете! А всъщност детето има нужда мама просто да го чуе и усети истински, да разбере неговите трепети, а не да го отглежда „по сценарий“.
- Мама – мъченица. Тя страда, претрепва се от сутрин до мрак. Трепери над детето, държи то да яде здравословно, да спи редовно, да а*а в точния цвят и консистенция. Винаги тя взима решенията вместо малчугана. Вечно мрънка колко е трудно и мечтае да счупи тежкото си ежедневие… А дотогава си го изкарва на детето: задушава го с грижи и не му дава да диша. То й се „отблагодарява“ с астма или нощно напикаване…
- Мама – кралица. Тя ръководи отглеждането на детето с вещината на опитен мениджър. Има най-добрия екип от бавачки, педиатри, учители, на които е възложила да дадат на детето й най-доброто обслужване, забавление, обучение. Стриктно следи нарежданията й да се изпълняват. В редките случаи, когато се занимава лично с детето си, му създава илюзията, че за нея то е най-важното на този свят. И детето й вярва, но някъде дълбоко навътре усеща необяснима празнота и липса на топлина…
- Мама – войник. Тя е възпитана да спазва правила и се страхува да не сгреши. От притеснение да не наруши някой принцип е склонна да крещи и на детето, и на близките си. Тя държи детето й да е „добро“, за да не би на главата й да се стовари незнайно вселенско наказание, предназначено за „лоши майки“! А детето й свиква да вярва, че светът е пълен с опасности и мама няма да го обича ако е непослушно.
От какво, всъщност, има нужда детето? Отговорът е прост. Детето се нуждае от щастлива майка. То иска тя да е истинска. Присъстваща тук и сега. Топла. Прегръщаща. Разбираща. Реагираща. Хранеща. Приемаща. Свързана с него. С искрящи от обич очи, в които детето може да се оглежда и да разбира, че е важно. Детето има нужда от нейните думи – тези, които ще му разкрият света, ще го окуражават и подкрепят, ще му дадат и корени, и криле. Детето има нужда от майчина любов, която ще му вдъхне сила, вяра и обич към него, към околните и към света като цяло.
Не забравяйте – вашето дете вече ви обича такава, каквато сте. За да бъде тази любов пълнокръвна и споделена не е нужно да сте съвършената майка, достатъчно е просто да го обичате и вие, да присъствате в живота му с цялото си същество … и с всичките си несъвършенства.
Статията е написана от проф. Захарина Савова , специално за блога на Детски център „Мама и аз“. Тук ще можете и занапред да четете статии от същия автор.
Проф. Захарина Савова е психолог и психотерапевт, преподавател в Медицинска академия в София, факултет по „Обществено здраве“, преподавател и супервизор на Института по психотелесна психотерапия (http://ibpt.eu). Има специални разработки в областта на хранителните разстройства, стреса, психосоматиката, рехабилитацията на онкоболни и други.